Ciepły montaż jest metodą wybieraną coraz częściej, wypierając tym samym standardowe montowanie skrzydeł okiennych. Mimo to wiele osób nadal nie wie, co kryje się pod tym pojęciem. W przypadku standardowego montażu okien wykorzystuje się jedną warstwę izolacji, co nie zawsze daje gwarancję utrzymania odpowiedniej temperatury i nieprzepuszczania ciepła na zewnątrz. W przypadku ciepłego montażu wykorzystuje się aż 3 warstwy uszczelnienia.
W jaki sposób przebiega ciepły montaż?
Ciepły montaż przeprowadza się w przypadku murów dwu- lub trójwarstwowych. Jak wspomniano, w tej metodzie stosuje się aż 3 warstwy izolacji: środkowej, wewnętrznej oraz zewnętrznej. Środkową warstwę tworzy się zazwyczaj z pianki poliuretanowej. Bardzo ważne jest, aby szczelnie wypełniała całą przestrzeń pomiędzy ścianą a ramą skrzydła okiennego. Z tego też powodu warto inwestować w profesjonalny montaż okien i drzwi. Ta warstwa odpowiedzialna jest za izolację termiczną i akustyczną.
Wewnętrzną warstwę izolacyjną przygotowuje się ze specjalnej taśmy paroprzepuszczalnej, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci w szczeliny pomiędzy murem a oknem. Zewnętrzna warstwa izolacyjna również wykonana jest z paroprzepuszczalnej taśmy. Zabezpiecza ona przed przenikaniem wilgoci do wnętrza, a także chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV. Dzięki ciepłemu montażowi żywotność połączenia między ramą a ościeżem, a także pianki izolacyjnej jest znacznie przedłużona.
Jak wykonuje się ciepły montaż?
Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu. Powinien odpowiadać wymiarom ramy okiennej, z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Następnie na ramie okiennej i na ościeżnicy przykleja się taśmę paroszczelną. Kolejnym krokiem jest montaż okna i wypełnienie wolnej przestrzeni pianką PUR.