O czym mówi współczynnik Uw okna?

Jednym z kluczowych czynników decydujących o komforcie mieszkania jest właściwe dobranie okien. Odpowiednie okna pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz poprawią komfort termiczny w pomieszczeniach. W dalszej części wpisu wyjaśniamy, czym jest współczynnik Uw i dlaczego należy go wziąć pod uwagę przy wyborze okien.

Czym jest współczynnik Uw okien?

Współczynnik Uw to wartość opisująca przenikalność cieplną okna jako całości. Innymi słowy, mówi ona o tym, jak dużo ciepła przenika przez okno oraz jak dobrze izoluje ono dom od zewnętrznego świata. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepiej okno zachowuje ciepło w pomieszczeniu i izoluje je przed chłodem z zewnątrz. Wartość współczynnika Uw jest podawana w jednostkach W/m²K.

W celu prawidłowej oceny izolacyjności cieplnej okien warto zwrócić uwagę na trzy ważne składniki: profil okienny, szybę oraz właściwości montażowe. Przy doborze okien warto pamiętać, że każdy z tych elementów wpływa na ostateczny wynik współczynnika Uw.

Jaki powinien być współczynnik Uw?

Przy wyborze okien trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika Uw. Jeśli szukasz dobrych okien w Warszawie-Mokotów, skorzystaj z usług naszej firmy, gdyż zapewniamy nie tylko wysokiej jakości produkty, ale i fachowe doradztwo.

Optymalny poziom współczynnika Uw dla okien w naszym kraju to 1,3 W/m²K. Okna o takiej wartości zapewnią dobrą izolację termiczną i pozwolą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Okna o jeszcze niższym współczynniku Uw (np. 0,8 W/m²K) mogą być dobrym wyborem dla osób poszukujących większych oszczędności energii czy też dla budynków energooszczędnych i pasywnych. Istotne jest jednak pamiętać, że im niższa wartość współczynnika Uw, tym wyższa cena okna. Dlatego warto zakupić okna o współczynniku Uw jak najbardziej zbliżonym do optymalnego, ale jednocześnie dostosowanym do naszych możliwości finansowych.

Komentowanie jest wyłączone.