Jak profesjonalnie montować okna i drzwi?

Odpowiednio zamontowane okna i drzwi są gwarancją szczelności i estetycznego wyglądu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak profesjonalnie montować okna i drzwi.

Jak profesjonalnie montować okna i drzwi?

Okna oraz drzwi są ogromnie ważnym elementem każdego domu. Mają znaczący wpływ nie tylko na wygląd domu, ale i na jego właściwości użytkowe. Prawidłowo zamontowana stolarka okienna i drzwiowa gwarantuje dobrą izolację cieplną i akustyczną. Aby mieć pewność, że wszystkie prace związane z mocowaniem drzwi i okien zostały przeprowadzone poprawnie, warto zlecić je profesjonalnej ekipie montażowej, mającej odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu każde okna i drzwi niezależnie od ich rodzaju będą poprawnie zamontowane.

W jaki sposób powinien wyglądać prawidłowy montaż okien i drzwi?

Tego rodzaju prac nie powinno się wykonywać samemu, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Profesjonalny montaż okien i drzwi jest równy nie tylko prawidłowej izolacji i wyglądowi okien i drzwi, ale również ich prawidłowemu działaniu przez lata. Istnieje kilka sposobów montażu okien, a sposób ten jest dobierany od rodzaju konkretnych okien. Inaczej montowane są okna energooszczędne, inaczej antywłamaniowe, a jeszcze inaczej standardowe okna.

Obecnie nadal sporą popularnością cieszą się standardowe okna, spełniające wymagania większości osób. To, w jaki sposób montowane są okna standardowe, zależy głównie od rodzaju oraz grubości ścian. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest stworzenie projektu wykonawczego. W przypadku wymiany okien pierwszym krokiem jest demontaż starych skrzydeł okiennych. Konieczne jest sprawdzenie, czy rama jest wystarczająco wytrzymała. Należy bardzo dokładnie ją oczyścić przed rozpoczęciem kolejnych etapów. Rowek oraz otwory odpływowe należy uszczelnić specjalnym uszczelniaczem, a naokoło ramy należy przykleić uszczelkę.

Okna standardowe zazwyczaj montuje się na kliny regulowane, a następnie bardzo dokładnie dopasowuje się ościeżnicę. Następnie regulowane są kliny górne i boczne. Kolejnym krokiem jest zamontowanie ościeżnicy przy pomocy śrub i nałożenie skrzydeł. Następnie reguluje się dolne kliny i montuje dolną część ościeżnicy. Ostatnim etapem jest regulacja środkowych klinów.

Montaż okien wygląda nieco inaczej, kiedy wykonuje się go w nowym budynku. Bardzo ważne jest przygotowanie muru do montażu. Powierzchnia otworu okiennego powinna zostać dokładnie wyczyszczona z różnego rodzaju zanieczyszczeń i kawałków muru. Następnie rozstawiane są klocki podporowe podtrzymujące ramę okienną. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie ramy do muru i zamontowanie tzw. Ciepłego parapetu. Po jego montażu należy osadzić na nim okno. Następnym etapem jest przyklejenie taśmy wewnętrznej do profilu okna, zaaplikowanie pianki izolacyjnej w szczelinę pomiędzy oknem a murem oraz przyklejenie paroszczelnej taśmy wewnętrznej do muru. Ostatnim krokiem jest zdjęcie wszystkich folii zabezpieczających.

Okno powinno zostać wstawione w taki sposób, aby odległość od muru u góry i po bokach była taka sama. Na dole odległość jest nieco większa, aby można było zamontować parapet. Następnie montażyści blokują ramę za pomocą klinów i montują ościeżnicę. Następnie należy wykonać izolację miejsca pomiędzy murem a oknem. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ ma znaczący wpływ na izolację cieplną okna.

W przypadku drzwi odpowiednio wykonany montaż pozwala na ich swobodne zamykanie i otwieranie bez ocierania, dzięki specjalistycznemu montażowi drzwi pozostawione w jednej pozycji nie rozchylają ani nie zamykają się. Co więcej, profesjonalnie zamontowane drzwi prezentują się naprawdę estetycznie, w odróżnieniu od tych montowanych przez osobę bez doświadczenia.

Pierwszym krokiem jest dobór ościeżnicy, a także zdecydowanie, w którą stronę mają otwierać się drzwi. Następnie konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów otworu drzwiowego – zarówno szpalety zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest dokładne oczyszczenie i wygładzenie otworu drzwiowego. Aby zamontować drzwi, oprócz niezbędnej wiedzy i doświadczenia, konieczne są również odpowiednie narzędzia i akcesoria. Zaliczyć do nich można poziomicę, młotek, wiertarkę, kliny, kołki, silikon oraz taśmę malarską.

Pierwszym krokiem montażu drzwi zewnętrznych jest umieszczenie ościeżnicy w otworze, a następnie zablokowanie futryny przy pomocy klinów. Warto pamiętać, aby na bieżąco sprawdzać pion oraz poziom montowanych elementów. Kolejnym krokiem jest usztywnienie ościeżnicy listwami rozporowymi. Należy umieścić minimum trzy listwy pomiędzy wewnętrznymi bokami ościeżnicy. Następnie przychodzi pora na wywiercenie dziur w ścianie poprzez otwory w ościeżnicy. W otworach umieszcza się kotwy, a następnie się je dokręca. Następnie wykonuje się:

  • Oklejenie ościeżnicy taśmą malarską,
  • Wypełnienie szczelin za ościeżnicą przy pomocy pianki,
  • Usunięcie taśmy malarskiej,
  • Montaż zawiasów na ościeżnicy,
  • Przygotowanie skrzydła, oraz założenie go na zawiasy w ościeżnicy.

Komentowanie jest wyłączone.